KAKO SE PRISTOJNO UDALJITI IZ NEKOG ODNOSA?
Ne ide mi se.
On/ona me jako iscrpljuje.
Poslije druženja se osjećam loše…
Ali na kraju ipak odem. Jer mi se ne da raspravljati. I jer mi je opet važnije kako je drugima nego kako je meni.
Takav stav dugoročno nema smisla jer svi imamo ograničeno vrijeme i energiju i moramo paziti u što ih ulažemo. Zbog toga neke odnose moramo prekinuti ili se na neko vrijeme udaljiti.
I
Morate osvijestiti zašto prekidate neki odnos jer bez toga niste vjerodostojni. A upravo su uvjerenje i sigurnost u vaše vlastite argumente najvažniji. Tako ostavljate dojam da ste zrelo promislili o cijeloj situaciji, da ne donosite odluke naprečac i manje je vjerojatno da će vas drugi uvlačiti u rasprave i pokušati pokolebati u odluci.
A puno je razloga zbog kojih odnose trebamo prekidati. Ako se u nečijem društvu osjećamo iscrpljeno, interesi i vrijednosti nam se (više) ne poklapaju ili smo se mi promijenili, a ta osoba nas uporno vraća u stare teme i situacije, moramo se odmaknuti. Rizik je, naravno, da se ta osoba uvrijedi.
Ali, sve dok smo sigurni da smo se odmaknuli na neuvredljiv i pristojan način ne trebamo se bojati niti osjećati grižnju savjesti. Jer, takav je život. Svi moramo moći otrpiti odbijanja i prekide. Oni su dio zrelog ponašanja. Kada osvijestite da odnos ne prekidate zbog nekog hira, nego zbog očuvanja svojeg mira i granica, i vaš stav prema tome će se promijeniti.
II
Ne želite li u potpunosti presjeći neki odnos, ostavite vrata otvorena za budućnost. Na taj si način kupujete vrijeme kako biste mogli u miru razmisliti o samom odnosu te promisliti želite li raditi na njegovom poboljšanju ili ne. Upotrijebite fraze poput “trenutno” i “neko vrijeme”. Npr.: Neko se vrijeme neću javljati niti dolaziti. Tako ne dovodite u pitanje cijeli odnos i druga osoba će lakše podnijeti prekid.
III
U prvom razgovoru (jer možda će ih biti još), najbolje je izbjeći pretjerane rasprave i svađe. Zato navedite razloge za prekid odnosa isključivo iz vlastite perspektive. Dogodilo mi se to i to. Namjeravam se fokusirati na nešto drugo. Donijela sam drugačije odluke. Sada imam druge planove, pa nemam ni vremena ni energije…
IV
Nemojte upasti u zamku pretjeranog pravdanja, objašnjavanja i što je najgore, ispričavanja. Ne unižavajte svoje vrijednosti, kriterije, granice… Držite se činjenica i ponavljajte da su to vaše odluke. Poput pokvarene ploče. Važno je da ne odajete dojam krivnje (zato je bitno da sami sa sobom osvijestite svoje razloge.)
Ako netko baš inzistira na objašnjenju, ponovite točku 3. uz još neke fraze: Zato što to za mene trenutno nije dobro. Želim napraviti neke promjene, i slično.
V
Nemojte napadati drugu osobu niti navoditi njene nedostatke jer će to vrlo lako dovesti do rasprave ili uvrede. Nemojte reći: Previše govoriš o sebi. Postao si mi nezanimljiv. Deprimiraš me. Kao što sam navela u točki 3., govorite isključivo iz vlastite perspektive. Kasnije, ako ustanovite da vam je taj odnos ipak jako važan, obavit ćete ozbiljniji razgovor u kojem ćete konkretno navesti što vas smeta, ali s ciljem dolaska do kompromisa.
Odnosi se tijekom vremena mijenaju, a prekidi, kraći ili oni konačni, dio su života. S onim ljudima koje možemo birati moramo se osjećati dobro . To spada u našu odgovornost. Također, svima nam je jasno da, kada su naša energija i zdravlje u pitanju, drugi ne mogu i ne smiju biti prioritet.
I zato se nekada moramo udaljiti.
Također, odnose najobjektivnije sagledavamo tek nakon što se od njih odmaknemo. Ili shvatimo da su nam potpuno suvišni ili, pak, da su nam važni i tada smo spremniji na konstruktivne razgovore i kompromise. Ali, to je već nova tema.
Ako niste sigurni je li neki odnos dobar za vas ili ne znate kako da se udaljite od neke osobe, javite se na individualne konzultacije na ana@anaberkovic.com.